قالب چوبي بتن ريزي

قالب چوبي بتن ريزي

قالب چوبی بتن ریزی چیست؟

قالب های چوبي :

براي به وجود امدن يك سازه در جنس بتن مسلح،حتما بايد بتن نو و تازه در قالب ريخته شوند، تا بعد از پر شدن تمامی اندازه  قالبها و سخت شدن آن، به شكل دلخواه درآيند. از برجسته ترین قدمها در احداث ساخت های بتني، نحوه قالب‌بندي آن است. به همين خاطر حتما بايد اجرا کننده و پيمانكاران سازه‌هاي بتن به طور کامل در جريان کارهای مربوط قالب‌بندي، مانند وسايل گرفته، تا مشخصات و اندازه گیریهای ابعاد و نکات اجرا قرار بگیرند. پس از نصب قالب ها در مکان مربوط به آنها،حتما بايد آنها را مورد بررسی قرار داد و سوراخ هایی كه احیانا باعث بيرون آمدن شيره بتن خواهد شد، پر کنند.

استحکام یکی از مهمترين شرایطی ست كه حتما بايد درقالب‌بندي رعايت کنیم.

چوب ها و تخته های چند لایه  براي اتمام كارهاي قالب‌بندي از ایجاد كردن قاب های قالب ها تا ديواره ی آنها و پايه‌هايی برای اطمينان مورد استفاده قرار مي‌گيرند. براي ایجاد كردن قالب ها از چهار تراشه قطعه الوارها، تخته و تخته ی چند لایه استفاده مي‌شود.

قالبها حتما بايد به گونه ای ساخته شوند كه انتقال آنها با ابزار موجود در كارگاه ها و نيروي انساني دارای امکان باشند. در وقت ساختن، نصب کردن و بتن ‌ريزي نيازی به ظرافت و دقت بسیار زیادی هست که به  سطح های نرم و لبه‌ ضرری نرسد. علی الخصوص دقت بالاتری براي قالب برداري و ذخیره كردن قالبها لازم خواهد بود.

خاصیت های قالب ازجنس چوب :

-این نوع از قالب چون با استفاده از چوب نرم درختان، انعطاف پذیری زیاد تری دارند و اتصالات آنها به راحتی و به توسط پیچ ومهره و میخ انجام می شود.و همچنین میزان وزن کمتری نسبت به قالب فلزی دارند و به راحتی توسط کارکنان حمل می شوند این قالب ها رامی توانید در تنوع شکل های هندسی دید و برای استفاده کردن درسازه هایی که تفاوت های ساختاری و معماری مخصوصی دارند گزینه ی بسیار مناسب تری هستند.قالب چوبی مقاومت دمایی خوبی ندارد و قابل مشتعل شدن هستند. به علاوه، پس از زمانی چند شکل خود را تغییر می دهند و دچار چاک خوردگی و چین می شوند.در نتیجه با توجه به قالب های فلزی عمر کوتاه تری دارند.

 

-انواع قالب های چوبی:

 

قالب خام: که از الوار ساده ی چوب ساده ایجاد شده است. این الوارها به خاطرعدم رندگی آنها ممکن است سطوح صاف و همواری  نداشته باشد. در نتیجه بعد از بتن ریزی و سخت شدن بتن ها، سطوح سازه امکان دارد چین خورده باشد.

    قالب رنده شده: این قالب های بتنی همان الوارهای ساده ای هستند که قبلا اشاره شد اما رنده شدگی سطح آن سبب می شود تا سازه بعد از بتن ریزی و سفت شدن سطوح زیبایی و یک دستی داشته باشند.

    قالب های ممتاز برتر:این قالب ها علاوه بر رنده شدگی سطح الوارها سوراخ های آن نیز بتوسط بتونه و سمباده به طور گرفته می شود. این قالب ها برای اینکه در بتن ریزی سازه ای که معماری خیلی لطیفی دارند بسیار مناسب است.

مرحله های ساخت یک صفحه ی قالب چوبی

۱- با در نظر گرفتن بعد ها و اندازه‌های صفحه های قالب ها، تخته‌هایی لازم است انتخاب شوند و اگر نیاز بود بریده ‌شوند..

۲- باید به شکلی تخته‌ها را روی میز قرار بدهیم که سمت چپی آنها رو به بالا باشد.

۳- لبه‌ عرضی تخته‌ از یک سوی به تخته‌ی صاف بچسبد.

۴- اگر سوراخ های زیادی مابین تخته‌ها وجود دارد، حتما باید تخته‌ها را جا به جا کرد تا این درزها برطرف شود و اگر مدتی درزها همچنان باقی بماند، می‌توانید لبه‌ تخته را ببرید یا رنده نمایید.

۵-همیشه باید دو نقطه ی برای برش دادن عرضی صفحه قالب علامت گذاری شده تعیین شود.

۷-وقتی تخته برش خورد آن را در کنار تخته‌های دیگر قرار می‌دهیم.

۸-در فاصله‌ی در حدود یک سانتیمتر از لبه‌ بدنه، در قسمت عرضی تخته‌ها خطی گونیایی ترسیم میکنیم.

۹-جداسازی طولی قالب ها انجام می‌شود.

۱۰-خط‌های پشتی بندها اول و آخر به فاصله‌ مورد نیاز رسم می‌شود.

۱۱-هر دو پشته بندی که در ابتدا و انتهای آن قرار دارند، به شکل کاملا صحیح و مرتب سازی شده بتوسط میخ به تخته‌ها وصل می‌شوند.

۱۲-بعد از باز کردن سوراخ ها و تنگ‌ صفحه‌ی قالبی از محل خط کشی شده ی عرضی با دقت بالا بریده می‌شود.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *