سرجک ساختمانی

سرجک ساختمانی

سرجک ها چیستند و استفاده های آنها چیست ؟ :

شما هنگامی که قصدی برای ساختن و یا ساخت و ساز چیزی را دارید و یا در جایی ساخت و ساز هایی می بینید شاید اولین نکته ی مهم و چیزی که مورد توجه شما قرار گرفته باشد و جلوی چشمانتان ظاهر گردند داربست هایی می باشند که در جلوی ساختمان ها و یا هر مکانی دیگر که قصد ساختن آن را دارند ایجاد کرده اند. این نوع از داربست ها در که  واقع لوله هایی می باشند که به هم دیگر متصل می گردند و تا هر اندازه ی ارتفاعی که لازم باشند می توانیم لوله هایمان را به یک دیگر متصل کنیم و بلند تر کنیم. داربست ها تنوعات مختلفی دارند .

 

تعاریفی مختلف از انواع جک ها

 

جک های سقفی رزوه دار شده

در انواع  ساختمان ها از جک سقفی رزوه دار به جهت کف بندی کردن سقفی من جمله  دال های از جنس بتنی و جنستیرچه بلوکی استفاده می شود. جک  سقفی در ارتفاعات  مختلفی بمانند 3 متری، 3/5 متر و 4 متر تولید می شوند.به جهت تنظیم کردن ارتفاعات جک های سقفی از پین هایی فنردار که در درز های جک جای می گیرند استفاده می شود. ماکسیمم و استانه ی تحمل وزن جک های بالا 1500 کیلو می باشد.و به جهت کف بندی کردن زیر تیرک های بتنی با متصل کردن سرجک های T شکل بر روی جک ها استفاده میگردد.

جک های سقفی صلیبی شکل

بجهت شمع زنی کردن در اجرای قالب بندی های سقفها شامل دال هایی از جنس بتنی و تيرچه بلوك ها از جک های سقفی استفاده می کنند.

برای اجرایی کردن هر نوعی از سقف ها که شامل تیرچه بلوک ها ، عرشه های بتنی، سبک تر، جنس یونولیت و    … میشود باید آنها را بطوری موقتی نگهداری کرد. یکی از انواع بهترین آن و سریع ترین این نوع از روشها برای این کار استفاده کردن از جک های سقفی می باشد. جک سقفی که با نام هایی بمانند جک فلزی ، جک های تلسکوپی و شمع های جنس فلزی هم شناخته می شوند که در ارتفاعات مختلف ساخته می شوند که بر اساس حداقلی از ارتفاع (در هنگام بسته بودن آن) و حداکثر ارتفاع (در هنگام باز بودن آن) و ضخامت کلی و قطر های لوله های داری تحمل بار بالا متفاوت می باشند. و همچنین به وسیله ی مهره های تعبیه شده در وسط هر یک از جک های قابل تنظیم ارتفاعی دلخواه بین حداکثر و کمترین ارتفاع در هر کدام از جک ها فراهم است.

جک های شاقول کننده

جک‌ های دوبله ای شکل که از دو بازوی کوچک تر افقی و بزرگتر مورب تشکیل شده اند و در دونقطه ی هم عرض قالب‌های دیواری بتوسط کفشک ها و اتصالاتی به سولجرها  نصب شده اند و در راس سومی خودشان به زمین یا تکیه‌گاه های موقتی ثابت می‌شوند.

این نوع از جک‌ها در قالب‌بندی های یکطرفه ای بخشی از فشارات جانبی شده ی بتن را قابل تحمل کرده و اجازه ی تغییرات شاقولی در سیستم ما  را نمی‌دهند‌.

ساختار جک‌ شاقول کننده به روش هایی دوپیچی تنظیم شونده و با هم پوشیانی لوله هایی سنگینتر انجام می‌گیرد.

انواع جک های سقفی و سرجک

جکهای سقفی در دو تنوع  سبک وزن و سنگین تر تولید می گردند. جک سقفی سبکتر از لوله هایی سبک با قطری تقریبا 2 میلی و جک های مخصوص سقفی سنگین تر از لوله هایی سنگین با ضخامتی تقریبا 2.5 میلی تولید می شوند. مزیت و برتری جک های سقفی سنگینتر بالا بودن آستانه تحمل وزن آن بنسبت جک های سبکتر می باشد. در جک های سایز متوسط یا میانی قسمت های پایینی جک لوله هایی با ضخامت تقریبا 2.5 میلی متری و در قسمت های بالایی  لوله ها با قطری تقریبا 2 میلی متری به کاربرده برده شده است.

سرجک ریگلاژی شده

اوزان مخصوص جک های سقفی:

 

جکها با صلیبی ثابت ،ارتفاع آن ۳ متر                      ۱۵KG

جکها  بی صلیب ، ارتفاع آن ۳ متر                       ۱۲٫۵KG

جکها با صلیبی ثابت شده ، ارتفاعی ۳٫۵ متری                 ۱۶KG

جکها  بی صلیب ، ارتفاع آن ۳٫۵ متر                   ۱۳٫۵KG

جکها  با صلیب ثابت شده ، ارتفاع آن ۴ متر                     ۱۷٫۵KG

جکها  بی صلیب ،ارتفاع آن ۴ متر                        ۱۵KG

جکها با صلیب ثابت شده ، ارتفاعی ۴٫۵ متری                  ۱۹٫۵KG

جکها  بی صلیب، ارتفاع آن ۴٫۵ متری                    ۱۶٫۸KG

جکها با صلیبی ثابت، ارتفاع آن ۵ متر                       ۲۱KG

 

نوشتن نظر