داربست مثلثی چیست؟

داربست مثلثی و چکشی

داربست مثلثی و چکشی

از زمان های قدیم برای کارهای ساخت و ساز مردم از داربست ها استفاده می کردند و این ابزار روز به روز با افزایش قدرت صنعت و پیشرفت تکنولوژی ، پیشرفته تر می شود ، و امروزه از مدل های مختلف این ابزار به بازار ارائه شده است که به عنوان مثال می توان داربست های نمایشگاهی یا اسپیس فریم space frame ، داربست های فلزی ، داربست های مثلثی ، داربست های چکشی و… را نام برد.

از داربست های مدولار و یا داربست های موقت می توان داربست های مثلثی را نام برد ، این نوع داربست ها برای ساختن پل های بزرگ که ارتفاع آنها بسیار زیاد است ، مورد استفاد قرار می گیرد. داربست مثلثی از خانواده داربست ها بسیار مقاوم و محکم می باشد و همچنین از ویژگی های این داربست ها می توان مقرون به صرفه بودن آن نسبت به داربست های دیگر اشاره نمود.

برای استفاده از داربست های مثلثی باید به استحکام زمینی که قرار است داربست ها روی آن قرار بگیرند نیز توجه بشود ، و از تخته های زیر پایه ای نیز استفاده بشود زیرا اگر استحکام زمین مناسب نباشد و یا از تخته های زیر پایه استفاده نشود ، ممکن است پایه های داربست ها بعد از بتن ریزی به زمین فرو بروند.

از دیگر کاربرد های داربست های مثلثی می توان به کفراژبندی  دال های بتنی ، استفاده کردن در زمان ساختن سقف های بزرگ دارای وزن زیاد می توان نام برد و همچنین یکی از بهترین مزایای داربست های مثلثی را می توان نحوه اتصال لوله های تشکیل دهنده داربست های مثلثی اشاره کرد ، زیرا برای اتصال داربست مثلثی نیازی به آچار و دستگاه های سنگین نخواهید داشت و همچنین این داربست ها به نوعی طراحی و تولید شده اند که در هنگام نصب داربست نیازی به فرد متخصص و وارد نیست و یک کارگر معمولی نیز می تواند آن را نصب بکند.

داربست های مثلثی تشکیل شده از صفحه مثلثی ، پیچ تنظیم ، میل مهار افقی و مایل و پین های داربست می باشد.

قیمت داربست های مثلثی:

قیمت داربست های مثلثی را عوامل مختلفی تعیین می کند که می توان از این عوامل به کیفیت داربست ،اکبند بودن یا دست دوم بودن آن و میزان استحکام داربست اشاره کرد ، که قطعا اگر یک داربست در تمامی مواردی که در بالا اشاره شد در درجه 1 قرار بگیرد قیمت نیز به همان اندازه افزایش خواهد یافت.

میزان دوام و ماندگاری داربست های مثلثی را از متریال سازنده آن ها می توان تشخیص داد ، در نتیجه هر چقدر میزان کیفیت موادی که در تولید داربست استفاده می شود بیشتر باشد قیمت نیز افزایش میابد و همچنین یکی دیگر از عواملی که می تواند به قیمت داربست تاثیر بگذارد ، وزن اش می باشد و اگر وزن داربست زیاد باشد قیمت نیز افزایش می یابد و بهتر است که در هنگام خرید داربست ، داربستی را مورد پسند قرار دهید که آلیاژ استفاده شده در آن مرغوب باشد زیرا اگر شما یک داربست با آلیاژ نامناسب پسند بکنید باعث می شود زمانی که شما داربست ها را به هم وصل می کنید در ارتفاعات بالاتر باعث خمیدگی و حتی شکستن داربست بشود.

داربست های دست دوم مثلثی:

داربست مثلثی دست دوم اگرسالم باشد می تواند کارایی همان داربست مثلثی نو را داشته باشد و داربست مثلثی دست دوم از نظر به صرفه بودن اقتصادی نسبت به داربست نوع باصرفه تر بوده و همچنین در هنگام فروش داربست دست دوم ضرر زیادی را نخواهید داشت و شاید اصلا هیچ گونه ضرری نکنید.

یکی از نکته هایی که باید در هنگام انتخاب داربست دست دوم به آن توجه بکنید اینست که داربست کیفیت لازم را داشته باشد زیرا داربست بتواند در وقوع حوادث طبیعی و غیر طبیعی مقاومت بکند. و این به نوع آلیاژ استفاده شده در داربست بستگی دارد که باید در هنگام خرید به این نکته توجه بکنید ، زیرا اگر در وقوع حادثه یا در ارتفاعات بالا که همگی به دلیل آلیاژ نامناسب استفاده شده در داربست است باعث دوباره کاری و ضرر شما می شود.

داربست ستاره ای یا داربست چکشی چیست؟

برای نصب کردن و یا جدا کردن قطعات داربست های چکشی یا ستاره ای star scaffolding نیازی به بستن و یا باز کردن پیچ و مهره نیست بلکه برای این کار از ضربه های چکش استفاده می شود و نصب داربست های ستاره ای با سرعت بالایی انجام می شود.

داربست های چکشی مجهز به پایه های عمودی و مهارهای افقی هستند که در اندازه و سایزهای مختلفی تولید می شوند ، برای اینکه ارتفاع داربست را تنظیم بکنید می توانید با استفاده از پیچ های تنظیم کننده ارتفاع مورد نیاز خود را تنظیم بکنید ، و اگر ارتفاعی بیشتر از ارتفاع موجود مورد نیاز بود می توانید با اضافه کردن پایه و میله های عمودی به ارتفاع مورد نظر خود برسید.

طول پایه های داربست های چکشی متفاوت است و می توانید با استفاده ای که می کنید اندازه مورد نظر خود را تهیه بکنید معمولا طول این پایه ها 5/3 ، 5/2 ، 5/1 و1 می باشند.

در داربست های چکشی با استفاده از ضربه های چکش می توان مهار های افقی را نصب نمود و همچنین با استفاده از پین و مغزی ها می توان تمامی اتصالات قطعات داربست های چکشی را انجام داد. از داربست های چکشی می توان برا ی انواع سازه های بتنی در هر ارتفاع مورد نیاز ، داربست بندی ساختمان ، دال بتنی ، کفراژبندی زیر سقف و نمای بیرونی ساختمان ها  استفاده کرد.

اکثراً از داربست های چکشی در مواردی که نیاز به بتن ریزی با ضخامت بالا است استفاده می شود.

از اجزای داربست ستاره ای می توان :

  1.  پایه داربست.
  2. پاشنه یا کفشک داربست.
  3. مغزی داربست.
  4. مهار داربست.
  5. پین داربست.
  6. پایه جک با قابلیت تنظیم.
  7. سرجک یا پیچ تنظیم.

قیمت داربست چکشی:

داربست ها چون از فلز هستند پس قیمت فلز را نیز عواملی مختلفی همچون کیفیت داربست ، نو بودن یا دست دوم بودن آن و همچنین میزان استحکام داربست تعیین می کند.

قطعا اگر یک داربست در مواردی که به آن اشاره شد محبوب باشد قیمت اش نیز بالا خواهد بود. در هنگام خرید یک داربست چکشی به آلیاژ استفاده شده اش دقت بفرمایید ، زیرا اگر آلیاژ استفاده شده در داربست مرغوب نباشد ممکن است در ارتفاعات بالاتر با مشکل خمیدگی و حتی شکستن مواجه بشوید و اگر آلیاژ داربست نیز مرغوب باشد هم به علت مرغوب بودن آلیاژ و هم به علت زیاد بودن وزن اش  قیمت آن نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

داربست چکشی دست دوم:

اگر داربست چکشی دست دوم سالم باشد یعنی مهاری ها و پایه هایش صاف باشد می تواند همان کارایی داربست چکشی نو را بدهد. در غیر این صورت زمانی که داربست ها را به هم وصل می کنید با مشکل مواجه خواهید شد، که باید داربست تعمیر بشود.

همچنین داربست های دست دوم نسبت به داربست های نو با صرفه تر بوده و اگر تجربه کافی و همچنین آشنایی لازم با داربست ها را داشته باشید بهترین گزینه داربست های دست دوم می باشد ، زیرا در هنگام فروش ضرر کمتری نسبت به داربست های نو دارد و شاید اصلا نداشته باشد.

داربست دست دوم:

داربست های دست دوم از نظر قیمت خیلی با صرفه تر از داربست های نو می باشند زیرا هم در خریدشان نسبت به داربست نو ارزان می باشند و هم اینکه اگر بخواهید داربست را بفروشید ضرر کمتری یا شاید هیچ ضرر نسبت به داربست های نو نداشته باشید .

اما نقطه بسیار مهم در خرید داربست دست دوم این است که باید تجربه ای کافی و همچنین آشنایی کامل با انواع داربست ها داشته باشید زیرا اگر شما نتوانید یک داربست دست دوم مرغوب خریداری بکنید یعنی به مقدار آلیاژ و نوع آلیاژ استفاده شده در داربست دقت نکنید ممکن است در هنگام نصب داربست در ارتفاعات بالاتر منجر به خمیدگی و حتی به شکستن داربست شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *