قالب بتنی

توضیح کاملی در مورد قالب بتنی 

در طول تاریخ بشر از مواد مختلفی برای ساخت خانه و مسکن برای خود استفاده کرده است که برخی از این مواد به علت مقاوم نبودن دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد اما برخی ازآن ها از هزاران سال پیش تا کنون مورد استفاده است از جمله این مواد می توان از بتن نام برد. نخستین انسان هایی که از بتن در ساختمان سازی استفاده کردند رومیان باستان بودند.امروزه در ترکیب قالب بتنی تغییراتی اعمال شده است که این تغییرات موجب مقاومت بیشتر بتن در برابر فشار بالا می شود.

با توجه به این موضوع که مقاومت بتن یکی از نکات بسیار مهم در استفاده ی آن در ساخت و ساز می باشد همواره بشر به دنبال راهی برای بالا بردن این مقاوم بوده است و تا کنون راه های مختلفی را آزموده است تا در نهایت موفق شده اند که این کیفیت را به حداقل برسانند.

ترکیبات استفاده شده در قالب بتن چیست ؟

قالب بتن از یک ماده ساخته نشده و ترکیبی از مصالح درشت دانه وسیمان مایع است که بعد از گذشت زمان محکم می شود به همین دلیل از این ماده در ساختمان سازی به عنوان اتصال دهنده استفاده می شود. تنها نقطه ضعف بتن این است که فاقدانعطاف پذیری است . ترکیب بتن می تواند از مواد دیگری هم تشکیل شده باشد . با توجه به مواد تشکیل دهنده بتن از آن در مصارف متفاوت استفاده می کنند.به عنوان مثال آسفالت نیزنوعی بتن محسوب می شود که از مخلوط قیر و سیمان تشکیل شده است.

بتن یکی از بهترین اتصال دهنده ایی است که می شود از آن در ساختمان سازی استفاده کرد و جایگزین بسیار مناسبی برای اتصال دهنده ی قدیمی بوده است.

انواع قالب های بتن

قالب های بتن نیز از انواع مختلفی برخوردارند که از این انواع به چند نمونه آن اشاره می کنیم.
قالب بتن چوبی نوعی قالب بتن است از جنس چوب و یا تخته سه لایه ضد رطوبت ساخته می شود . تولید این قالب ساده و آسان است اما برای ساختمانهای بزرگ زمان زیادی می برد. این قالب ها عمر زیادی ندارد اما نسبت به سایر قالب ها انعطاف پذیرترند.
قالب فلزی بتن مهندسی قالبی از جنس چهارچوب های فلزی آلومینیوم یا فولاد است سرعت ساخت این قالب نسبت به قالب های چوبی بیشتر است و طول عمر آن نیز از قالب های چوبی بیشتر است.
قالب بتن پلاستیکی قالبی سبک و محکم است که برای ساخت مسکن انبوه با قیمت پایین مناسب هستند.

همانطور که می دانید جنس این قالب ها بر روی کیفیت این قالب ها موثر هستند.همانطور که گفته شد معمولا برای ساخت و سازهای بزرگ و انبوه از نوع پلاستیکی این قالب ها استفاده می شود که این کار در نهایت هزینه ها را تا حد بسیار زیادی کاهش می دهد.

اما کیفیت قالب های فلزی به نسب سایر قالب های بتن بالاتر است و همچنین از کارایی بالاتری برخوردار هستند انا قیمت آن ها نیز به نسبت سایر قالب ها بالا تر است.

شما می توانید برای دریافت مشاوره در مورد انتخاب قالب مناسب با ما تماس بگیرید.

نوشتن نظر