قالب خاص

سیستم های قالب بندی ، قالبهای خاص ، قالبهای تونلی ، قالبهای فلزی مدولار 

سیستم قالب بندی ( سنتی ، چوبی) : در این سیستم قالب بندی از چوبهایی نظیر : چهارتراش – دوتراش- تخته های آویز و تخته های سه لایی ضد آب (پلی وود) که در محل پروژه طبق اندازه های موجود جهت اجرا ، برش خورده و ساخته می شوند . این سیستم قالب بندی برای کارهای کوچک بسیار مناسب بوده ولی در پروژه های بزرگ سرعت و راندمان کاری پروژه را با کندی پیش می برند. مصالح چوبی عمر و دوام زیادی ندارند و پس از چندین بار استفاده از کیفیت آنها کاسته می شود  و رفته رفته از بین می روند ، از این روش و سیستم قالب بندی می توان در جاهایی که امکان قالب بندی به شکل معمول وجود ندارد بهره جست و از خصوصیت انعطاف پذیری چوبها نهایت استفاده را برد.

قالب چوبی
قالب چوبی

سیستم قالب بندی فلزی :

در این روش بجای سیستم سنتی که از چوب استفاده می شد ، قالب فلزی که دوام خیلی بیشتری نسبت به چوبها دارند مورد استفاده قرار می گیرند که خود سرعت اجرا را بالا می برند . در این روش بنا به نیاز از وسایلی چون انواع قالبهای مدولار ، قالب های خاص ، قالب های تونل فرم و انواع دیگر بسته به جا و نوع پروژه در حال ساخت از این قالبها و سایر ملزومات قالب بندی نظیر : سولجر ، لوله ،  اسکافلد (داربست مثلثی و داربست چکشی) براکت ، سکوی بتن ریزی و سایر متعلقات موردنیاز که برای اجرای این نوع سیستم قالب بندی بتن بکار گرفته می شود.

انواع قالبهای خاص

قالب فلزی لغزنده : یکی از سیستم های قالب بندی مطمئن و خوب برای اجرای سازه های مرتفع است ، قالبهای فلزی لغزنده به چهار دسته تقسیم می شوند : 1- قالب های افقی 2- قالب های رونده 3- قالب های پرنده 4- قالب های قائم

قالب های فلزی خاص ، قالب گرد ، (قالب منهول ، قالب های شش ضلعی  و هشت ضلعی) و سایر قالب های خاص

سیستم قالب خاص

 

قالب تونلی

آشنایی با سیستم قالب بندی تونلی : در اجرای پروژه ها و سازه هایی که با سیستم باربر دیوار و سقف بتنی است می توان از قالب های تونلی بهره جست ، در این سیستم دیوارها و سقف ها ( به مانند تونل ها ) بصورت همزمان و یکپارچه آرماتور بندی و قالب بندی می شوند و پس از آن بتن ریزی انجام می شود . در این روش به دلیل یکپارچگی در اجرای آرماتوربندی ،  قالب بندی و بتن ریزی سرعت اجرا بالا می رود و همچنین از کیفیت و استحکام  بیشتری برخوردار می شود.

سیستم تونلی به دو روش بنا به نوع سازه مورد استفاده قرار می گیرد :

الف) سیستم تونلی کامل، اجرای سازه به شکل تونل ، یعنی اجرای باهم دیوار و سقف آرماتوربندی و قالب بندی به وسیله قالب تونلی

ب) سیستم قالب بندی نیمه تونلی که در این روش قالب بندی دیوار ها به کمک قالب فلزی بالا رونده صورت می گیرد.

عمده خصوصیات مثبت و منفی قالب های تونلی

کمتر شدن عملیات بنایی ( نازک کاری) در بیشتر سطوح ساختمان به دلیل داشتن سطح بتنی صاف و سیقلی و بدون پستی و بلندی – مقاوم بودن در برابر زلزله به دلیل یکپارچگی دیوارها و سقف ها و عدم وجود درز اجرایی در بین آنها – با دوام بودن قالبها به شرط آنکه به شکل صحیح و درست از آنها استفاده شود. هم چنین پر هزینه بودن این قالبها، یکی از نقاط ضعف آنهاست در ساختمان ها و پروژه هایی که از تاور کرین برای جابجایی مصالح استفاده می شود این روش از سیستم قالب بندی می تواند سرعت زیادی به ساخت و پیشرفت اجرایی  پروژه بدهد.

قالبهای مورد استفاده در سیستم تونلی برای اجرای پروژه هایی به غیر از تونل : قالب دیوارهای داخلی و خارجی – قالب سقفها – قالب راه پله ها – قالب شالوده – قالب در و پنجره ها

یکی از بارزترین خصوصیات قالبهای تونلی این است که پس از اتمام بتن ریزی بعد از گذشت 24 ساعت می توان قالبها  را باز نمود و جکها و پایه ها را در زیر سقف قرار داد و عملیات آرماتوربندی و قالب بندی سقف بعدی را بطور پیوسته انجام داد.

نوشتن نظر